مصر در لحظه حساس انقلابی قرار دارد

در همین راستا، شبکه پرس تی‌وی گفت‌وگویی را با دکتر جمال وکیم، استاد مسائل خاورمیانه دانشگاه بین‌المللی لبنان انجام داده است که در ادامه برگردان این مصاحبه را می‌خوانید.

پرس تی‌وی: مصر اکنون در حال تجربه انقلاب تونس است، اما مصر همانند تونس نیست. آیا گفتن این موضوع که مصر نیز مسیر مشابه تونس را پشت سر خواهد گذاشت، قضاوتی عجولانه است؟

جمال وکیم: بله، مصر تونس نیست، اما از دهه‌های گذشته زوال همه عناصر امنیت ملی مصر با ایفای نقش این کشور در فلسطین و خاورمیانه و نفوذ در سودان و کشورهای که سهمی در رود نیل دارند و همچنین نفوذ در یمن و سومالی آغاز شده است. همه این مسائل را باید بر اوضاع بد اجتماعی مصر و فقر فراگیر در این کشور افزود. همه این موارد بر بروز ناآرامی‌هایی که ما امروز شاهد آن هستیم انبار شده است.

پرس تی‌وی: "سرکوب احزاب سیاسی"، "انتخاب مبارک از طریق برگزاری انتخابات مخدوش"، "پارلمانی که یک سوم نمایندگان آن را مبارک منصوب می‌کند"، همه این موارد اظهاراتی است که محمد البرادعی، به عنوان دیگر فرد مخالف دولت مصر، بیان داشته است. این اتهامات تا چه حد صحت دارند؟

جمال وکیم: خوب، من فکر می‌کنم این شورش‎ها تنها توسط یک حزب رهبری نمی‌شود. گمان می‌کنم نسل جدیدی از شورش‌ها پا به عرصه وجود گذاشته است، زیرا معترضان از رسانه‌های جدید، فیس‌بوک، تویتر و دیگر رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. من نمی‌دانم که نقشه سیاسی در مصر به سرنگونی حسنی مبارک منجر خواهد شد یا خیر. مطمئن نیستم کدام یک از نیروها قدرت را در اختیار خواهد گرفت. اما به طور حتم یک دولت اسلامی در مصر بر سر کار نخواهد آمد. اگر چه گروه‌های اسلام‌گرا قوی‌ترین گروه ‌مخالف دولت مصر هستند، اما به تنهایی نمی‌توانند دولت تشکیل دهند یا آن را رهبری و هدایت کنند. برای تشکیل دولت به مولفه‌های بسیار زیادی نیاز است. آن چه که روشن است این است که طیف‌های گوناگونی از نیروهای ملی باید گرد هم آیند تا دولتی ائتلاقی تشکیل دهند، در صورتی که حکومت مبارک سرنگون شود. با این حال، مهم‌ترین عامل در حفظ ثبات هر حکومتی، حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم است. برای نخستین بار در پنج دهه گذشته، تغییر احتمالی در رژیم مصر تاثیر مهمی بر نقشه ژئوپلتیکی منطقه خواهد گذاشت.

پرس تی‌وی: با توجه به استراتژی‌های امریکا در منطقه، چگونه تغییر رژیم بر معادلات خاورمیانه تاثیر خواهد گذاشت؟

جمال وکیم: خوب، البته مصر در چهار دهه گذشته اساس سیاست امریکا در منطقه بوده است و ثبات یک رژیم وفادار به امریکا مهم‌ترین دغدغه سیاست‌های امریکا در خاورمیانه بوده است. من فکر می‌‌کنم تغییر رژیم در مصر مایه آرامش سوریه و ایران است اما برای اسرائیل بزرگ‌ترین تهدید خواهد بود.

پرس تی‌وی: آیا مصر به نقطه حساس و سرنوشت‌ساز خود رسیده است؟

جمال وکیم: خوب، این طور فکر می‌کنم. مردم مصر از مدت‌ها پیش در انتظار این لحظه بودند.

/ 0 نظر / 6 بازدید