جنبش سبز از نمایی دیگر

----------------------------------------------------------------------------------------------

 

وعده های غیر واقعی به برخی از حامیان جوان، حکایت از توهمی دارد که برخی افراد و مراکز نزدیک به جریان برانداز به دنبال خوراندن آن به مردم بودند اما گذشت زمان و ناکامی در این تاکتیک به مرور آنان را به پذیرفتن برخی آن عدم صداقت ها و شانتاژهای رسانه ای وادار کرده است.


علی رغم تمامی تبلیغات و صرفه هزینه های کلان تبلیغاتی از سوی مخالفین جمهوری اسلامی و بنیادهای غربی فعال در این عرصه، با گذشت زمان و تداوم ناکامی های فتنه سبز در مورد ایران سخنانی را از برخی اشخاص و سایت های نزدیک به این گروه ها می شنویم که حکایت از واقعیات دیگری دارند. گرچه بایکوت خبری و نپرداختن جدی به این مباحث از سوی بسیاری از رسانه های نزدیک به این طیف به منظور جلوگیری از افزایش اختلافات موجود و ناامیدی برخی از حامیان جوان تر از آنچه که آینده ی جنبش سبز خوانده می شود قابل درک است اما هر از گاهی برخی اشخاص نزدیک به سازمان های پژوهشی آمریکایی حامی جریان برانداز با بیان نظرات خود پرده از بسیاری از مسائل نادیده انگاشته شده بر می دارند.

در چند روز اخیر سایت “مردمک” از سایت های نزدیک به جریان موسوم به سبز با انتشار گفتگویی با “علی‌رضا نـادر” تحلیلگر سیاسی در موسسه آمریکایی رند( RAND Corporation) به بیان برخی از این واقعیات های نادیده انگاشته شده در مورد نظام جمهوری اسلامی و تلاش های ناکام جریان حامی ضد انقلاب پرداخته است. لذا به علت فعالیت غیر قابل انکار این بنیاد آمریکایی به نفع مخالفین جمهوری اسلامی بازخوانی برخی از مطالب این مصاحبه را ضروری می نماید.

گرچه هنوز هم پیگیری مطالبات شخصی و آرزوهای سیاسی و فرار از برخی از واقعیات در بسیاری از بخش های این گفتگو به چشم می خورد اما افول تدریجی سبزها و نمایان شدن برخی از دروغ ها و وعده های غیر واقعی به برخی از حامیان جوان، حاکیت از توهمی دارد که برخی افراد و مراکز نزدیک به جریان برانداز به دنبال خوراندن آن به مردم بودند اما گذشت زمان و ناکامی در این تاکتیک به مرور آنان را به پذیرفتن برخی آن عدم صداقت ها و شانتاژهای رسانه ای وادار کرده است.
ناکارامدی جریان سبز در جذب حداکثری حمایت مردمی و قوی بودن جمهوری اسلامی

پس از پایان انتخابات خرداد ۱۳۸۸ و آغاز حمایت های رسانه ای از آنچه که جنبش بیداری ایرانیان خوانده شد هموار نشان دادن ضعف جمهوری اسلامی و حمایت حداکثری افکار عمومی از جریانی که کشور را به سوی بسیاری از اقدامات آشوب طلبانه و ضد منافع ملی پیش برد در دستور کار قرار داشته است اما امروز و پس از گذشت مدت زمانی طولانی علی رضا نادر به بخشی از آن دروغ ها اعتراف می کند.

“به نظر می‌رسد جنبش سبز حمایت گسترده‌ای در بین ایرانیان دارد ولی نتوانسته است این حمایت را برای تبدیل‌کردن نظام سیاسی به کار بگیرد. اصلاح‌طلبان به شکل موثری از حکومت بیرون انداخته شده‌اند. و با وجودی که اعتراض‌ها و تظاهرات شکل گرفته است، ولی در این تظاهرات عده کافی از ایرانیان برای تغییر وضعیت شرکت نکرده‌اند. به نظر می‌رسد که حکومت فعلا آن‌قدر قوی هست که جلوی فشار‌ها بایستد”.

جنبش سبز بلاتکلیف است

“به نظر می‌رسد جنبش سبز پس از پایان‌گرفتن اعتراض‌ها در بهمن‌ماه ۸۸، بلاتکلیف و بی‌برنامه شده است. اهداف جنبش سبز روشن نیستند. حالا باید پرسید هدف نهایی این جنبش چیست؟ اصلاحات؟ براندازی حکومت؟ حق مشارکت در انتخابات؟ کدام هدف، دست‌یافتنی‌تر است؟ و جنبش سبز چه‌طور می‌خواهد به اهدافش برسد؟ بیش از آنکه جوابی در دست باشد، سوال‌ها مطرح‌اند و چالش‌های بسیاری پیش روی جنبش سبز است”.

وفاداری اکثریت مردم و نهادهای حاکمیتی به رهبری
پس از آغار اعتراضات به نتایج انتخابات دهم ریاست جمهوری در مدت اندکی جریان ضد انقلاب در حرکتی حساب شده به منظور ایجاد اختلاف و دو دستگی در نظام القای نارضایتی بخش هایی از نهادهای انقلابی چون سپاه و بسیج را از آنچه که سزکوب مردم خوانده شد در دستور کار قرار دادند.

در این سناریو نشان دادن عدم حمایت افکار عمومی از رهبری و رئیس جمهور منتخب بارها و بارها تکرار شد. اما گذشت زمان، واقعیات غیر قابل انکار جامعه و حتی اعترافات جسته و گریخته ی برخی از دشمنان قسم خورده ی جمهوری اسلامی حکایت از حقیقت دیگری داشت.

نادر در تأیید این نگرش می گوید: ” همچنین ایران یک کشور قدرتمند در منطقه است”.

/ 0 نظر / 9 بازدید