فستیوال کن علیه انقلاب اسلامی

آقایان مسئولان فرهنگی که مدعی هستند ما باید در جشنواره های خارجی حضوری فعال داشته باشیم آیا حضورشان مانع از این لجن پراکنی ها و سیاه نمایی ها از جامعه ایران در جشنواره ها بوده است؟!

http://jamnews.ir/Images/News/Smal_Pic/21-1-1390/IMAGE634380690660937500.jpgبه گزارش آوینی فیلم، فیلم «به امید دیدار» ساخته محمد رسول اف فیلمساز محکوم به زندان و محرومیت از کار و فیلم «این فیلم نیست» ساخته مشترک جعفر پناهی و یکی از فیلمسازان جوان ایرانی بدون مجوز از وزارت ارشاد اسلامی و بصورت زیرزمینی ساخته شده اند که در جشنواره فیلم کن بحضور دارند.

این اقدام سمبلیک جشنواره در پشتیبانی از دو فیلمساز محکوم شده ایرانی بیش از هر چیز دیگری سیاست زدگی این دوره از جشنواره را در پی داشته است.

 

در عین حال، شب گذشته، فیلم «به امید دیدار» ساخته محمد رسول اف با فضای تبلیغاتی گسترده ای علیه ایران، به نمایش درآمد.

این فیلم بر اساس گفته های برخی خبرنگاران حاضر در کن، فاقد محتوای مناسب است و حتی یکی از منتقدین حاضر در جشنواره، آن را “بد” خطاب کرده است. اما متاسفانه دستاویزی شده است برای تدارک فضای تبلیغاتی منفی علیه ایران.

فیلم «به امید دیدار» درباره زنی است که قرار است با شوهرش به سوئد مهاجرت کند. زن باردار است و شوهر او یک روزنامه نگار تحت تعقیب. خانه زن اما مورد بازرسی قرار می گیرد و وسایل شوهر را به همراه رایانه شخصی او می برند. درحالی که اعلام می شود بچه زن عقب مانده ذهنی به دنیا خواهد آمد، خبر دستگیری شوهر می رسد و زن که همچنان تصمیم به مهاجرت دارد، قبل از سفر توسط نیروهای امنیتی دستگیر می شود. فضاهای فیلم که در فضاهای داخلی فیلمبرداری شده، کم نور و تیره است و فیلمساز از نمادهایی مانند لاک پشت در آکواریوم خانه اش استفاده کرده است.

جواد شمقدری، قبلا در گفتگویی با باشگاه خبرنگاران از “بدون مشکل بودن” فیلم رسول اف خبر داد و گفت: فیلم “محمد رسول اف” هم از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز ساخت گرفته و مشکلی از نظر ما ندارد.

همچنین فرج الله سلحشور، قبلا در گفت و گوهایی انتقادی، عواقب و تاثیرات چنین فضایی را برشمرده بود. او معتقد است: “مسئولان فرهنگی و هنری ما باید پاسخ دهند که در طی سی و چند سال پس از انقلاب با شرکت در جشنواره هایی که تنها آثار سیاه نمایی از ایران را مورد توجه قرار داده اند و جز توهین به اسلام، فرهنگ و اعتقادات اسلامی ما هیچ هدف دیگری را دنبال نمی کنند چه منشاء خیر و برکتی برای سینمای ایران به همراه داشته است؟! و اگر در این جشنواره ها شرکت نمی کردند چه اتفاقی رخ می داد که در حال حاضر نیفتاده است؟! با شرکت مسئولین فرهنگی کشور در این جشنواره ها چه تاثیر مثبتی را تاکنون شاهد بودیم؟!

آقایان مسئولان فرهنگی که مدعی هستند ما باید در جشنواره های خارجی حضوری فعال داشته باشیم آیا حضورشان مانع از این لجن پراکنی ها و سیاه نمایی ها از جامعه ایران در جشنواره ها بوده است؟! اگر این افراد ملت ایران را لایق می دانند گزارشی از تاثیرات حضور خود در جشنواره های مختلف جهانی ارایه دهند و تاثیرات مثبت حضورشان در این جشنواره ها را اعلام کنند. هر عاقلی در این مملکت این را می داند که رفتن به این جشنواره تا به امروز تنها تأیید این جشنواره ها بوده و هیچ نتیجه مثبتی برای سینمای ما به همراه نداشته است”.

جمال شورجه نیز دیدگاهی شبیه آقای سلحشور را دارد، او گفته است: “جشنواره کن جشنواره ای است که عمدتا به فیلم ها و فیلمسازانی که در سال های گذشته به انقلاب و نظام پشت کرده اند توجه می کند. نمونه این توجه که اکنون نیز در فرانسه زندگی می کند محسن مخملباف است. البته باید بگویم من کیارستمی را از این مسئله مستثنی می دانم، چرا که او یک فیلمساز جهانی است که از کن برای کارهایش استفاده می کند و برای مخاطبان خاص خودش در سطح جهان فیلم می سازد. به نظرم اگر فرصت حضور در کن برای بخشی از سینماگران فراهم می شد که بتوانند آثار تولیدی روز دنیا را آنجا دیده و از مباحث جنبی آن استفاده کنند، بسیار بهتر از سفر تعداد زیاد مدیران به کن بود. تبیین نظرات و سیاست های ما توسط مدیران سینمایی در رسانه های خارجی می تواند برخی از توطئه های رسانه ای غرب علیه کشورمان را خنثی کند”.

/ 0 نظر / 8 بازدید