ترس نتانیاهو از تکرار انقلاب ایران در مصر

بعد از یک هفته سکوت خبری فاش شد: “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر رژیم اسرائیل می گوید که تحولات مصر را به دقت دنبال می کند و از آن بیم دارد که گروه های سازمان یافته اسلامی به قدرت برسند و اتفاقی شبیه آنچه در ایران رخ داد در مصر نیز رخ دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، “نتانیاهو” در یک کنفرانس خبری مشترک با “آنگلا مرکل” صدراعظم آلمان در بیت المقدس اعلام کرد که نظیر این واقعه در ایران رخ داده و می تواند باز هم رخ دهد.

وی گفت: “در این شرایط یک گروه سازمان یافته اسلامی می تواند کنترل کشور را بر عهده گیرد. این اتفاق افتاده است. این اتفاق در ایران افتاده است.”

هراس اسرائیل قدرت گرفتن اخوان المسلمین مصر است که گفته می شود سازمان یافته ترین گروه مخالف حکومت این کشور است. این صریح ترین اظهار نظر ” نتانیاهو” درباره تحولات مصر بوده است. وی پیش از این تنها گفته بود که با نگرانی تحولات این کشور را دنبال می کند.اسرائیل به شدت نگران حمایت اسلام گرایان مصر از حماس است.

مصر نخستین کشور عرب بود که در سال ۱۹۷۹ با اسرائیل صلح کرد. با وجود تحولات سیاسی زیادی که در این سه دهه در منطقه خاورمیانه رخ داده، پیمان صلح کمپ دیوید که با تلاش های جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا منعقد شد، همچنان برقرار بوده است.مصر پس از آن تبدیل به دومین کشور بزرگ دریافت کننده کمک از آمریکا شد.

گفتنی است، “مرکل” نیز در این کنفرانس خبری بعنوان یکی از حامیان رژیم اسرائیل از وخامت اوضاع در مصر ابراز نگرانی کرد. مقامات اسرائیلی می گویند که برای کمک به مصر برای مقابله با مشکلات امنیتی این اجازه ویژه داده شده است.

/ 0 نظر / 5 بازدید