حسن روحانی: ما کشور را از جنگ نجات دادیم!

“مستند صراط” در قسمت چهارم خود با بررسی فراز و نشیبهای فعالیت های هسته ای در سی ودو سال اخیر به تشریح مستند مذکرات ایران و غرب از جمله مذاکرات منجر به تعلیق فعالیتهای هسته ای ایران پرداخت.

http://www.irupload.ir/images/veuoy0av3113wgmx6jt.jpg

به گزارش جهان، این قسمت صراط و واقعیت های مذاکرات سعدآباد اما به مذاق حسن روحانی خوش نیامده و دفتر او در نامه ای،”مستند صراط” را برنامه ای خلاف واقع توصیف کرده است.

حسن روحانی در آن مقطع دبیری شورای عالی امنیت ملی و ریاست تیم مذاکره کننده ایران را بر عهده داشت.

دفتر روحانی در نامه خود، مذاکرات سعدآباد را از قطعات افتخارآمیز تاریخ سیاسی کشور خوانده و ادعا کرده است که ما با این مذاکرات ایران را از موضع اتهام خارج کردیم و از جنگ نجات دادیم.

پیش از این نیز دفتر آقای هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و شهرام جزایری به پخش مستند صراط اعتراض کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری ها، در این نامه بخشی از برنامه صراط که در آن به فعالیت گروه هسته‌یی دوره دوم (مهر ‌٨٢ تا مرداد ‌٨۴) اشاره شده، انتخاب مصاحبه مسوولین «گزینشی» خوانده شده و در عین حال از این‌که «در این برنامه، ‌حرف‌های بی‌اساس و بدون منبع دقیقی از دو وزیر خارجه وقت اروپا نقل قول شد» ابراز تاسف شده است.

در بخش دیگری از این نامه خاطرنشان شده است: کلیه سیاست‌ها و اقدامات گروه هسته‌یی، از جمله دعوت از سه وزیر خارجه وقت اروپا و مذاکرات سعد‌آباد که منتهی به بیانیه تهران گردید، در چارچوب مصوبات سران نظام بوده و از قطعات افتخارآمیز تاریخ سیاسی کشور است.

هم‌چنین در بند دیگری از این نامه آمده است: در کلیه موارد، تصمیمات هسته‌یی به صورت جمعی و با هماهنگی با بالاترین مقامات نظام اتخاذ گردیده است.

نویسندگان این نامه خاطرنشان کرده‌اند: مراجعه به کتاب‌های محمدالبرادعی، مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین یوشکا فیشر، وزیر خارجه وقت آن زمان که اخیرا منتشر گردیده، می‌تواند این امر را برای آن‌ها روشن سازد که چگونه گروه مذاکره کننده دوره دوم:

‌١) کشور را از خطر جنگ رهانید.

البرادعی در کتاب خود می‌گوید: جک استراو شغل خود را به دلیل احمقانه خواندن جنگ قریب‌الوقوع آمریکا علیه ایران از دست داد؛

‌٢)کشور را از موضع متهم به مدعی رسانید.

خانم رایس، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه ‌٢٠ اسفند ‌٨٣ خود با رویترز می‌گوید ایرانی‌ها در مذکرات خود با سه کشور اروپایی موفق شده بودند آمریکا را منزوی کنند و به نحوی طلبکار باشند که آمریکا و اروپا به آن‌ها امتیاز بدهد؛

‌٣)مسائل مورد بحث و استناد دشمنان ملت را حل و فصل نمود.

گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خوبی گویای آن است که اتهامات دشمنان ایران مبنی بر این‌که ایران به مدت هجده سال مخفی‌کاری کرده و تعهدات بین‌الملی هسته‌یی خود را نقض نموده است به تدریج حل و فصل نموده و در قطعنامه نوامبر ‌٢٠٠۴ پرونده هسته‌یی ایران از دستور کار اضطراری شورای حکام خارج می‌شود؛

‌۴)فرصت لازم را برای دانشمندان هسته‌یی جهت تکمیل فن‌آوری هسته‌یی به وجود آورد.

در پاییز ‌١٣٨٣ تعداد سانتریفیوژها را از چند عدد به حدود ‌١٣٠٠ عدد رساند و به دولت نهم تحویل داد. UCF اصفهان را در بهار ‌١٣٨٣ و آب سنگین اراک را در تابستان ‌١٣٨٣ تکمیل نمود.

در بند دیگری از این نامه یادآوری شده است: تعلیق موقت و داوطلبانه قطعه و مونتاژ برای نخستین بار توسط گروه هسته‌یی دوره دوم در تیرماه ‌١٣٨٣ شکسته شد و دکتر حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی طی مصاحبه‌ای در تاریخ ‌٩/۴/١٣٨٣ آغاز فعالیت را اعلام نمود. پایان تعلیق موقت و داوطلبانه اصفهان نیز توسط گروه هسته‌یی‌ مذکور در اردیبهشت ماه ‌١٣٨۴ اعلام گردید و دکتر حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی نیز طی مصاحبه‌ای در تاریخ ‌١٠/٢/١٣٨۴ این مساله را اعلام نمود.

پخش مستند صراط از شنبه هشتم بهمن آغاز شده و قرار است تا بیست بهمن ادامه یابد.

گفته می شود برخی شبکه هایی که مستند صراط را پخش می کنند تحت فشارهای خاصی قرار گرفته اند.

/ 0 نظر / 51 بازدید