افشای توطئه جدید آمریکا برای اغتشاش در ایران

“فتنه نیوز” به نقل از خبرگزاری روسیه، وجود اقوام مختلف در ایران، پاکستان و افغانستان باعث شده تا کشورهای استعماری به ویژه آمریکا با طرح اختلافات قومی و طرح های تجزیه طلبانه در صدد ایجاد اغتشاش و بی ثباتی در این کشورها باشد.

http://noornews.ir/files/fa/news/1390/4/18/7072_978.jpg

آمریکا که روزی سودای تجزیه کردستان و مناطق ترک نشین و عرب نشین ایران را در سر می پروراند، اکنون در تازه ترین اقدام خود روی منطقه جنوب شرق و قوم بلوچ متمرکز شده است.
الکساندر کینازف کارشناس بنیاد فرهنگ راهبردی روسیه در مقاله ای از طرح جدید آمریکا در ایجاد بلوچستان مستقل به منظور بی ثبات کردن ایران و پاکستان پرده برداشت.

این کارشناس روس با اشاره به وضعیت خاص و شرایط جغرافیایی سیستان و بلوچستان ایران که در منطقه بیابانی و نیمه بیابانی واقع شده، می نویسد: باوجود آنکه گروه های مخالف ایران از قبیل منافقین سعی در بی ثبات کردن این منطقه دارند، اما ایران مشکل بلوچستان را جدی نمی داند.

به عقیده این کارشناس مرکز اصلی جدایی طلبی بیشتر در بلوچستان پاکستان مستقر هستند که ۴ میلیون بلوچ در آن زندگی می کنند.

سازمانهای اجتماعی و سیاسی بلوچ در خارج کشور توسط اتباع پاکستان تشکیل شده اند و همان کسانی هستند که سعی در ایجاد اغتشاش در بلوچستان ایران دارند.

تعداد بلوچ های افغانستان به مراتب کمتر است، اما این مسأله موجب فعالیت آنها نشده است در ایران هم حدود یک میلیون بلوج زندگی می کنند.

وجود این تعداد بلوچ در این سه کشور آمریکا را به فکر سوء استفاده از این نیروهای عظیم مردمی انداخته و در نظر دارد با حربه قومی گرایی منطقه را ناآرام کند.

علاوه بر این آمریکا طرح ویژه ای را هم مختص افغانستان دارد و آن ایجاد “پشتونستان بزرگ” است تعداد زیادی پشتون و تاجیک و شیعیان خزری هم در جنوب این کشور زندگی می کنند در دهه های اخیر هربار پشتون ها کنترل خود را بر افغانستان از دست داده اند.

موضوع تقسیم افغانستان براساس قومیت ها مطرح بوده است.
/ 0 نظر / 11 بازدید